Tańce, których uczymy

Poznaj tańce Swingowe i Bluesowe

Swing jak i blues to grupy czy rodziny tańców, które pochodzą od tradycyjnych tańców afrykańskich. Ich korzenie objawiają się w wielu cechach tańców afrykańskich, jak np. tańczenie we wspólnocie (taniec w kręgu określany jamem, dopingowanie innych tancerzy, współdzielenie tańca), postawa zwrócona ku innym tancerzom, rytmiczność (polirytmia, zabawa rytmami), rozumienie ciała jako kolejnego instrumentu orkiestry. Ponieważ tańce swingowe i bluesowe są tańcami improwizowanymi i opartymi o interpretację muzyki, choreografie należą w nich do rzadkości, a celem tancerzy jest nauczenie się umiejętności tańczenia w roli prowadzącego/j, podążającego/j lub switcha i tańczenie z każdym uczestnikiem społeczności.

Tańce Swingowe

Radocha i wygłupy

Zarówno tańce swingowe, jak i tańce bluesowe, to grupy lub rodziny tańców bardziej niż jeden określony taniec. Rodzina tańców swingowych zawiera w sobie nie tylko popularnego lindy hopa, ale też charlestona, formy pre-lindyhopowe, czyli tańce w rytmice quick-quick-slow, salonowe 1- i 2-stepy. Ponadto do tańców swingowych zalicza się także m.in. balboa i shaga, a także niektóre rodzaje bluesa.

Kliknij w zdjęcie by dowiedzieć się więcej lub zapisać się na kurs ->

Tańce Bluesowe

Różnorodność i ekspresja

Tańce bluesowe dzielą się na dwie główne grupy – tańce ballroomowe, które tańczyło się na salach balowych i dużych dancingach, oraz tańce juke jointowe, tańczone w mniejszych społecznościach, imprezach domowych, przydrożnych barach lub na prowincji. W skład tańców ballroomowych wchodzą takie formy jak strut, stride, drag, a juke jointowe to m.in piedmont, chicago triple, texas shuffle, itp.

<- Kliknij w zdjęcie by dowiedzieć się więcej lub zapisać się na kurs