Swing

Czym jest swing?

Swing to nomen omen rodzina radosnych, energicznych tańców społecznych (polegających na społeczności, towarzyskich), które rozwinęły się w latach 20-40-tych (zwanych Złotą Erą Swingu) ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych i tańczone są do swingującej (synkopowanej) muzyki jazzowej.

Lindy Hop

Szalony taniec

Najbardziej znanym z nich jest bez wątpienia Lindy Hop, taniec nowojorskiego Harlemu lat 30-tych, którego nazwa pochodzi – jak głoszą legendy – od słów tancerza Shortiego Georga zainspirowanego nagłówkiem gazety dotyczącym pierwszego lotu człowieka przez Atlantyk (“Lindy hopped the Atlantic”).

Inne gatunki swingu

Mam wiele twarzy

Poza Lindy Hopem istnieje też wiele innych gatunków tańców swingowych tj. Charleston, Balboa, Shag, czy Solo Authentic Jazz. Każdy z nich charakteryzuje się inną dynamiką, charakterem, a nawet muzyką. Mimo wielu różnic, tańce te przeplatają się ze sobą i mają wiele wspólnych cech, a tancerze mogą płynnie przechodzić między różnymi gatunkami tańca.

Ciekawostka

Porównania potrafią być zabawne

Swing jest również znany pod nazwą Jitterbug (które to określenie spopularyzował w salach tanecznych typu Savoy sam śpiewak i dyrygent Cab Calloway; jitter – drgawki; jitterbugs – tancerze swingowi poruszający się tak szybko jak drgawka. W mądrych książkach teoretyków tańca przeczytacie, że są to też tańce określane mianem vernacular, czyli oryginalnie powstałymi w kulturze amerykańskiej w przeciwieństwie do importowanych tańców francuskich jak np. walce czy menuety. A co najważniejsze, powstały one głównie w środowiskach Afroamerykanów, stąd należy im się szacunek za ich wspaniały twór kulturowy.

Niezależnie od nazwy i legend jedno jest pewne – tańce swingowe wyrabiają kondycję, dają wiele radości i tańczy się je do cudnej, kojącej nastroje muzyki.

Chcesz spróbować Swingu? Zapisz się na darmową lekcję

Mamy dla ciebie formularz, przez który możesz zgłosić się do nas na darmowe zajęcia:

Chcesz zapisać się na zajęcia regularne od września?

Zapraszamy zarówno na zajęcia w parach jak i solo.

Szczegóły dotyczące zajęć znajdziesz w zakładce z naszymi kursami ->